Az első napok egy újszülöttel otthon nagyon izgalmasak és ijesztőek lehetnek. Ideális esetben a születés után is az édesanyja testéből táplálkozik a gyermek, de át kell állniuk az addigi folyamatos, köldökzsinóron keresztüli táplálásról az anyatej termelésére és befogadására. Ez sokszor nem megy zökkenőmentesen.
Sokan készülnek a terhességükre és a szülésükre tanfolyamok, könyvek, fogadott szakemberek segítségével, de a szülés utáni időkre kevesen gondolnak. Így hatalmas csalódásként élhetik meg, ha nem megy olyan egyszerűen az anyatejes táplálás, mint ahogy elképzelték.
Rengeteg tévhit kering a kismamák között és sajnos az újszülött osztályon a legritkább esetben kapják meg a megfelelő tájékoztatást a frissen szült anyák a csecsemős nővérektől. Pedig ha elmondanák nekik hogyan működnek az újszülöttek, sokkal nyugodtabban és türelmesebben élnék meg az első napokat. Ezzel a hiánypótló szándékkal szedtük össze most a legfontosabb tudnivalókat!
10 tény, aminek az ismeretével könnyebbek az első napok egy újszülöttel
- Egy időre született újszülöttnek van tartaléka zsír formájában, így meg sem kottyan neki, ha az első napokban csökken a súlya. Akár 7-10% súlyvesztés is teljesen normális! Amint beindul a tejtermelés, gyorsan visszaszedik ezt a pár dekát.
- Az újszülött még nem érez éhséget. Ezt az érzést korábban nem ismerte, hiszen a köldökzsinóron keresztül 0-24 ótában kapta az enni-innivalót az anyaméhben. A kinti élet egyik első nagy leckéje, hogy hogyan kell befogadnia a folyékony táplálékot és hogyan kell azt emészteni, majd ürítenie.
- Az újszülött gyomra kisebb dió méretű, csak egy hét alatt tágul sárgabarack méretűre. Ez a kis tartály gyorsan tele lesz és gyorsan ki is ürül. Tehát nem egyszerre nagy mennyiséget igényelnek a kisbabák, hanem sokszor keveset.
- Az első pár napban még csak előteje van az anyának. Ez kevés, de annál sűrűbb és értékesebb folyadék. Már pár cseppje is segíthet a sárgaság megelőzésében, ezért fontos, hogy már akkor próbáljon enni a gyerek, amikor még úgy tűnik, hogy nincs semmilyen tej!
- Az anyatej kereslet-kínálat alapon termelődik, azaz minél több inger éri a mellet a baba részéről, annál többet fog termelni. Ezt pedig gyakori szoptatással tudjátok elérni. A melleknek természetesen kell egy kis idő, mire „átmegy az üzenet” és nagyobb fokozatba kapcsolnak a tejtermelő mirigyek. Légy türelmes, pár nap és beindul a „tejüzem”. 🙂
- Az ún. tejbelövellés nagyon gyakran csak a kórházból hazatérés után, a 3-5. napon következik be. Szerencsére ahogy fent láthattuk, ennél hamarabb nem is éreznek éhséget a kicsik és még a gyomruk is nagyon apró – a természet összehangolta a baba igényeit és az anya tejtermelő képességeit!
- Normális, ha csillagokat látsz a fájdalomtól szoptatás közben az első napokban. Edződniük kell a mellbimbóknak. Ez legfeljebb pár napig tarthat, ha utána is fáj, akkor a szoptatás technikája nem megfelelő!
- Az a legbiztosabb jele, hogy helyes a baba technikája, ha szoptatás közben méhösszehúzódásokat érzel az első 2-3 napban. Erős, menzesz-szerű görcseink is lehetnek. Ez kellemetlen jelenség, de gyorsítja a méh regenerációját, eredeti méretre csökkenését!
- A szoptatást sokat kell gyakorolnotok az első napokban, de nem azért, mert különben éhen halna a gyermek! A technika helyes megtanulása a fő funkciója ilyenkor a sokszori mellre tételnek. Ha már beindult a tej és a pici is ügyesen eszik, akkor maguktól ritkulni fognak ezek az alkalmak, addig kell kitartani!
- Természetes, ha besárgul egy újszülött, ez egy élettani jelenség, a magas bilirubin érték okozza, amit az anyatej fog kimosni a szervezetéből pár nap alatt. Ha nagyon magas ez az érték, akkor sajnos aluszékony lesz a baba és emiatt nem jut elég folyadékhoz, ami kiszáradáshoz vezethet. Ezért is kell ébreszteni és cicire tenni a piciket legalább 4, de inkább 2-3 óránként az első napokban! Ha szükséges, akkor kék fény alá fogják tenni a kórházban, ami szintén segít a bilirubint lebontani.
Az első 5 nap szoptatási kihívásai
0-24 óra
Ideális esetben szülés után nem viszik el az újszülöttet, hanem rögtön az anya hasára, mellkasára teszik. A kisbabákban az első egy-két órában a legerősebb az úgynevezett szopó reflex, így ezt mindenképp ki kell használni és hagyni kell, hogy a baba találja meg a mellet. Ha nem megy neki, akkor óvatosan magunkhoz húzzuk őt és az alsó ajkához érintjük a mellbimbót. Ha nagyra nyitotta a száját, akkor jó eséllyel rá tud csatlakozni a bimbóudvarra. Minél nagyobb részt vegyen a szájába az udvarból!
Az első 24 órában még sokat, akár 5-6 órát is alszanak egyben a
csecsemők, – hiszen ők is kimerültek a születésben -, de amikor ébren van,
mindig próbáld mellre tenni! Egyébként pedig használd ki a nyugodt órákat és te
is aludj, ha bírsz!
24-48 óra
Ez a nap már küzdelmesebb lesz. Sokat sírnak a babák, mert még új nekik minden inger (elindul a bélmozgás, a hőháztartásuk még nem tökéletes, az éles fények és hangok szokatlanok, stb.). Anyatej még nincsen általában, csak előtej (hivatalos nevén kolosztrum), ezért gyakran tegyük mellre a babát, hogy a technikát gyakorolja és a mellet stimulálja. Ha két szoptatás között is sír a picur, akkor sok bőrkontaktussal tudjuk megnyugtatni, hogy hallja az ismerős szívverésünket és bepólyálással, ami az ölelő anyaméh biztonságát idézi. A finom ringatás és dúdolás is megnyugtatóan hat rájuk.
A friss szülők nehezen viselik, ha egész nap sír a gyermek. Tápszert kérnek végső kétségbeesésükben. Ezt sajnos még sok helyen odaadják első szóra – hogy a szülő lenyugodjon. Hiszen lám, a kiegészítés után abbamaradt a sírás!
Csakhogy ennek nem az az oka, hogy éhes volt a gyermek, hanem a tápszer egy nagyon sűrű táplálék, az emésztése elveszi a csecsemő minden energiáját – ezért hamar álomba merül utána. Körülbelül, mintha megennél egy jó nagy tányér marhapörköltet krumplival és kenyérrel. Cserébe cumizavart okozhat az arra hajlamos babáknál és megnehezítheti a szoptatásra tanítását az újszülöttnek.
Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor muszáj tápszerhez nyúlni, ez esetben nagylyukú cumisüveg helyett próbáld kanállal, pohárból, fecskendőből vagy más szoptatásbarát módon adagolni a táplálékot. Ha nincs ilyenre lehetőséged, akkor se ess kétségbe, mert 1. vannak „elronthatatlan” gyerekek, akik cumisüveg után is ügyesen tudnak szopizni, 2. kitartással és türelemmel a legtöbb gyermek képes átállni a kizárólagos szoptatásra. Otthon, nyugodt körülmények között lesz lehetőségetek sokat gyakorolni.
A mellbimbó ekkor már biztosan fáj szoptatás közben, ez most még normális. Ha jó a baba technikája, akkor is fájhat pár napig, amíg a bimbó megszokja a kiképzést, de utána el kell múlnia! Ha nem múlik, akkor rossz a baba technikája, forduljunk minél hamarabb szoptatási tanácsadóhoz!
Lemosást nem igénylő bimbóvédő krém használata javasolt már első naptól,
hogy megelőzd a mellbimbón lévő bőr kisebesedését!
48-96 óra
Nincs mese: két-három óránként szoptatni kell, hogy minél hamarabb legyen elég tej! 4 óránál többet semmiképp ne aludjon egyben az újszülött a harmadik napon, mert az sárgaság gyanús – kérd ki a csecsemős nővérek illetve a neonatológus véleményét (bár valószínű, hogy ők maguktól hamarabb észreveszik a sárgaságot).
Ha nagyon aluszékony a csecsemő, ébreszteni kell, akár éjjel is. Ne várd, hogy sírással jelezze, hogy éhes, ugyanis csak körülbelül a 4-5. naptól éreznek éhséget a babák! Onnantól fognak sírni a kajáért és akkora indul be a tejtermelés is rendesen – a természet jól kitalálta ezt, ne aggódj! 🙂
Ha téged is érdekel:
- Hogyan ébresszünk aluszékony újszülöttet?
- Hogyan kell helyesen mellre tenni a babát?
- Mik a hatékony etetés jelei?
- Milyen szoptatási testtartások léteznek és melyik mire jó?
- Mi a prolaktin szerepe?
- Miből tudom, hogy eleget eszik a baba?
akkor ezekre és még számos kérdésre választ kaphatsz az Anyatejút című online tudáscsomagból! Kattints ide a részletekért!
Te már mindent beszereztél, ami jól jöhet a szülés utáni első időkben? Ha nem vagy biztos benne, nézd meg a 24 db kupont rejtő babakelengye listánkat, ami segít, hogy felkészülten várhasd a kisbabád.