Barion Pixel

Minden vásárlás után 3%-ot faültetésre költünk! Részletek

Skip to content

A baba mozgásfejlődése az első 6 hónapban

A baba mozgásfejlődése az első félév során lenyűgöző átalakuláson megy keresztül. Egy újszülött kezdetben alig képes kontrollálni a mozdulatait. Ám mire elérik a hat hónapos kort, sok esetben kúsznak, néha pedig már másznak a legkisebbek. Nézzük meg, hogyan fejlődik a baba mozgása ez idő alatt!

A baba mozgásfejlődése az első hetekben és hónapokban a reflexek köré épül. Az újszülöttek még nem tudatosan mozgatják a végtagjaikat, hanem inkább reflexszerűen kapálóznak. Ebben az időszakban gyakran látjuk, hogy a babák tenyere és talpa szinte folyamatosan ökölbe van szorítva. Ez természetes és idővel megszűnik.

0-3 hónapos kor: reflexek és hason fekvés

Ha jó a védőnőd és a gyermekorvosod, akkor felhívják a figyelmed arra, hogy mennyire fontos a hason fekvés a babád mozgásfejlődése szempontjából. Hiszen ez a pozíció remek lehetőség arra, hogy erősödjenek a nyak és hát izmai. Minden további lépcsőfokhoz elengedhetetlen, hogy a kisbabád törzsizmai edzettek legyenek.

A hason fekvést eleinte talán nem fogja szeretni a gyermeked, hiszen fárasztó számára ez a pozíció az izmok gyengesége miatt. De ha nem gyakorolja a földön fekvést, akkor sokkal lassabban fognak megerősödni ezek a kulcsfontosságú izmok és késve érheti el a következő mozgásfejlődési mérföldkövet. Ezt jobb elkerülni, mert az idegrendszeri- és mozgásfejlődés kéz a kézben járnak. Fontos idegpálya kapcsolatok nem fognak kialakulni, ha a gyermeked hagyod „lustulni”.

Hogy élvezetesebbé tedd a hason töltött időt a kisbabád számára, tegyél elé a földre kontraszt kártyákat, amelyek mintái kifejezetten a legkisebbek látásához lettek tervezve. így a babákat sokáig leköti a nézegetésük és észre sem veszik, hogy éppen fontos nyak- és hátizom edzésben vannak.

Ebben a korban a fej egyre gyakoribb emelgetése és egyre hosszabb megtartása mutatja, hogy egészséges tempóban fejlődik a gyermeked.

4-6 hónapos kor: Fordulás és kézmozgás

A baba mozgásfejlődése ebben a korban felgyorsul. A kicsik már egyre jobban képesek irányítani a mozdulataikat, és sok baba elkezd megfordulni hasról hátra vagy hátról hasra. Ezen kívül a kézügyességük is fejlődik: elkezdik célzottan nyúlni a tárgyak felé, megfogják és felfedezik azokat.

A fogás és a tárgyak megtartása nagy előrelépés, hiszen ez mutatja, hogy a baba idegrendszere egyre jobban érik. Ösztönözheted ezt, ha érdekes formájú és színű tárgyakat helyezel elé, amiért nyúlhat. Ebben az életkorban már az erős színeket (például piros) is felismerik a gyerekek, így pasztell játékok helyett érdemes a rikító színeket előnyben részesíteni.

A kúszás alapjait is ekkor teszik le a babák. Már nagyon sokáig képesek megtartani a fejüket és alkar támaszban fekszenek. Ha a talpait megtámasztod ebben a pozícióban a tenyereddelés ellentartasz neki, segítheted megtalálni a kúszáshoz szükséges kéz-láb mozdulatot a kisbabádnak. Ha csak a második félévben kezdi el, nincs elkésve semmiről, 6 és 9 hónapos kor között tanul meg a legtöbb baba kúszni.

baba mozgásfejlődése
A baba mozgásfejlődése izgalmas folyamat

Miért fontos a baba mozgásfejlődése?

A baba mozgásfejlődése nemcsak a fizikai képességek szempontjából fontos, hanem az agy fejlődéséhez is hozzájárul. A mozgás fejleszti a szem-kéz koordinációt, az egyensúlyérzéket és a finommotoros készségeket, amelyek elengedhetetlenek a későbbi életben is. Emellett a mozgás segíti a baba kíváncsiságának és önbizalmának növekedését, ahogy egyre több dolgot képes egyedül felfedezni.

A baba mozgásfejlődése tehát csodálatos utazás az első félévben, amely tele van izgalmas mérföldkövekkel. Ahogy figyeled, hogy kisbabád hogyan fedezi fel a világot, emlékezz arra, hogy minden baba saját ütemben halad előre. A legfontosabb, hogy biztonságos és támogató környezetet biztosíts számára, ahol szabadon mozoghat és fejlődhet.