Barion Pixel

Minden vásárlás után 3%-ot faültetésre költünk! Részletek

Skip to content

Így lesz elviselhetőbb a terheléses vércukorvizsgálat

Még a komplikációmentes várandóssággal megáldott kismamák is rettegnek a hírhedt OGTT-vizsgálattól (teljes nevén: orális glükóz tolarencia teszt). Sok rémtörténetet hallani ihatatlan cukorszirupról, váróban történő rosszullétekről, egyszeri rossz laborérték után hónapokig szénhidrát-számolgatós diétáról… Ha tisztában vagy vele hogyan lehet felkészülni erre a nem várt vizsgálatra, minimalizálhatod a kellemetlen élményeket!

Mi is az a terheléses vércukorvizsgálat?

A terhesség 24-28. hetében kell elmenni erre a kötelező vizsgálatra, ahol arra kíváncsiak, hogy egy nagyobb mennyiségű glükózt mennyire képes lebontani a kismama szervezete. Ebből lehet következtetni, hogy kialakult-e az ún. terhességi vércukor betegség vagy sem.

labor vizsgálat
A második trimeszterben kell a 120 perces vércukor teszten átesni

Mi az a terhességi cukorbetegség?

Az ún. gesztációs diabétesz nem más, mint a terhesség alatt kialakuló szénhidrát-anyagcsere zavar. Ez akkor jön létre, ha az állapotossággal járó hormonális változásokra és csökkent inzulinérzékenységre nem tud a várandó nő teste kellőképpen reagálni.

Miért van szükség a vérvizsgálatra?

Sajnos sok esetben semmilyen tünettel nem jár ez a betegség, így csak aktív szűrővizsgálattal deríthető ki. Ha jelen van ez az anyagcsere-zavar és nem kezelik, az a magzatra nézve is kockázatos, mert túlzott növekedést és méhlepény-elégtelenséget okoz, ami pedig fejlődési rendellenességekhez és koraszüléshez vezethet.

A késői szövődmények között említhető a gyermek- és felnőttkori túlsúly. A terhességi cukros kismamák sem járnak jól, ha elhanyagolják ezt a betegséget: jelentős részüknek 3-4-szeresére növekszik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye a szülést követő 5-10 évben.

Hogyan zajlik a terheléses vércukorvizsgálat?

Éhgyomorra vesznek vért, majd utána közvetlenül, 5 percen belül el kell fogyasztani 75 gramm gyógyszertári glükózt 2,5-3 dl vízben feloldva. Az első vérvétel után 120 perccel újra vért vesznek, majd lehet folytatni a napunkat a megszokott módon. A két vérvétel között nem lehet enni és a fizikai aktivitást is minimalizálni kell.

“Orvosonként eltér ki mennyire szigorú abban, hogy mit szabad csinálni abban a bizonyos 120 percben a kismamának. Van, aki úgy tartja, hogy szigorúan végig a váróban kell ülni és inni sem szabad egy kortyot sem, míg mások a könnyű sétát és a normális mennyiségű víz fogyasztását engedélyezik. Kérdezd meg erről a saját nőgyógyászodat!”

citromos víz
Citrommal enyhíthető a terheléses vércukorvizsgálat

Hogyan készüljek fel rá?

Az első vérvétel előtt 10-12 órával már ne egyél semmit. Az utolsó étkezésed egy könnyű – azaz szénhidrátban szegény – vacsora legyen. A gyümölcsökkel is vigyázz, az édesebbeket szintén kerüld a vizsgálat előtti este (pl. szőlő, banán), nehogy rossz irányba befolyásolja a másnapi vizsgálat eredményét.

A korábban megvett glükózt már otthon keverd be vízzel és facsarj hozzá citromot, hogy jobb legyen az íze! Nehezen oldódik a cukor, időbe telik amíg teljesen eltűnnek a darabkák, így már előző este készítsd el a koktélt!

Legyen feltöltve a telefonod, vigyél olvasnivalót, mert hosszú a 2 óra tétlenség! Tervezd meg mit fogsz enni és inni ha végeztél a laborban és a lehető leghamarabb pótold a rendes reggelit nyugodt körülmények között, különben rosszul lehetsz!

“Az első terhességemnél a szirup elkortyolása után kb. egy órával éreztem tarkózsibbadást és szédültem is erősen. Ájulásközeli állapotban voltam percekig, amit mély lélegzésekkel sikerült kordában tartani, majd ahogy jött, úgy el is ment ez a kellemetlenség.

A második várandósságomnál viszont akkor lettem rosszul amikor már túl voltam a teljes tortúrán. Végre reggeliztem, de pár falat után hirtelen kivert a hideg veríték és remegett a kezem, mint a nyárfalevél… meg is ijedtem, hogy ez most mit jelenthet, de tíz perc alatt elmúlt magától. Még jó, hogy nem az utcán sietve kezdtem enni, mert akkor lehet, hogy eldőlök a járdán. Mindkét esetben rendben voltak a cukor értékeim.”

Milyen értékek számítanak jónak?

Az éhgyomri cukornál az a jó, ha 5,6-6 mmol/l alatt van (kissé eltérnek orvosonként, intézményenkénti a határértékek), a 120 perces vérvételnél pedig 7,8 mmol/l alatt megfelelő a glükóz szintje a vérben.

Mi történik, ha nem lesz jó az eredményem?

A terheléses vércukorvizsgálat után a nőgyógyászod elemzi a kapott ereményeket.

Ha 7,8 és 11 mmol/l között van a második vérvétel eredménye, akkor csökkent glükóz-toleranciáról beszélünk, ha 11 mmol/l feletti értéket kaptunk, akkor pedig terhességi cukorbetegség a diagnózis.

Mindkettő esetben egy speciális szénhidrát-diétával kezdik kezelni. Ezt egy dietetikus szakember állítja össze a kismama egyéni helyzetét figyelembe véve. Ezután rendszeresen ellenőrizni kell a vércukor értékeket a kismamának és ez alapján rövidesen eldöntik a kezelőorvossal együtt, hogy elegendő-e a diétát tartani vagy inzulin beadására is szükség van.

Szülés után a babánál és az anyánál is elvégzik a vércukorvizsgálatot és ez a későbbiekben is rendszeres utánkövetést igényel. Bővebb információt itt találhatsz: https://www.cukorbetegkozpont.hu/terhessegi-cukorbetegseg

Mindjárt itt a harmadik trimeszter! Beszerezted már a babakelengye legszebb darabját?

Szoktál néha szorongani az előtted álló szülés élmény miatt? Szerezd be innen ingyenes szülésfelkészítő tudáscsomagunkat és várd magabiztosan életed legmeghatározóbb napját!